Jesteś tutaj
Strona główna > Nowości > Teatr odmienności i uważności

Teatr odmienności i uważności

Dwa inspirujące projekty teatralne – koniecznie to sprawdźcie!

aef4a3c37ecb9d28823c73a4144b573b

Spośród wielu, trwających obecnie na PolakPotrafi.pl projektów, dwa bez wątpienia przykuwają uwagę. Osią obu jest teatr, aktorami – osoby z niepełnosprawnościami. Efekt – inspiracja płynąca z pomysłu, działania i dwa naprawdę dobre projekty sfinansowane przez społeczność!

Takie koncepcje, włączające aktorów o odmiennej motoryce, osoby z niepełnosprawnością w działania teatralne, prezentują osoby z Teatru 21 i Fundacji Na Rzecz Młodych Twórców oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Chorzowie.

Teatr 21: Zbudujmy razem!

Teatr 21 to grupa z historią, nie działają od wczoraj. Mówią o sobie „rodzina nomadów, który wędrują od 11 lat”. Grupa została powołana w 2005 roku w Zespole Szkół Specjalnych „Dać Szansę” w Warszawie. Szansa przerodziła się w długotrwałą i niesamowitą współpracę. Początkowo mniejsze przedstawienia, realizowane przez grupę, przerodziły się w spektakle autorskie, by dziś teatr mógł funkcjonować na poziomie zawodowym. Liczba 21 z ich nazwy oznacza dodatkowy chromosom w ich 21 parze.

Teatr 21 prezentował się na najważniejszych festiwalach teatralnych w Polsce, m. in. na Brave Festival we Wrocławiu, czy Malta Festival w Poznaniu, spektakle wystawiali również na scenach zagranicznych – w Pradze, Neratovie i Berlinie. Są teatrem profesjonalnym w swym działaniu, od społeczności potrzebują dziś wsparcia, które pozwoli na jak najlepsze prezentowanie ich prac.

Nasz projekt jest próbą budowy domu. Nie zaczynamy jednak od ścian, ale sprzętów. Teatr 21 realizuje obecnie dwa projekty prowadzone przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jeden, pt. „Nasze 21”, dotyczy zakupu sprzętu potrzebnego do prezentowania spektakli (program „Infrstruktura Kultury”), a drugi, pt. „OUT. Teatr 21 jedzie na Zachód”, pokazów przedstawień w Helsinkach i Berlinie (program „Promesa 2016 – promocja polskiej kultury za granicą”). Działania nie są dofinansowane w 100 procentach, co znaczy, że Teatr 21 musi dorzucić coś od siebie – chodzi o tzw. wkład własny. Część wkładu własnego (niecałe 40 proc.) chcemy znaleźć dzięki crowdfundingowi.

Wspieraj ich tutaj

Jezioro Łabędzie? – spektakl z niewidomymi aktorami

Fundacja Na Rzecz Młodych Twórców oraz Warsztat Terapii Zajęciowej w Chorzowie przygotowują spektakl teatru tańca: Jezioro łabędzie. Przedstawienie powstaje w oparciu o słynny balet, a jego wykonawcami będą osoby niewidzące i o alternatywnej motoryce.

Znane wszystkim Jezioro łabędzie to balet Piotra Czajkowskiego w choreografii Mariusa Petipy – mówi reżyser spektaklu, Tobiasz Sebastian Berg. – To jeden z najbardziej rozpoznawalnych baletów na świecie. Taniec, którego nigdy nie widzieli i nigdy nie zobaczą podopieczni chorzowskich warsztatów terapii zajęciowych. Niewidomi i niepełnosprawni aktorzy-tancerze naszego spektaklu nigdy nie zatańczą klasycznego materiału, choćby nawet chcieli, bo nie pozwala im na to ich ciało, brak wzroku i niepełnosprawność. Przez kilka miesięcy pracowali nad indywidualnym sposobem cielesnej interpretacji ruchu z oryginalnego, baletowego Jeziora łabędziego. Podczas spektaklu zabiorą nas w swój świat uczuć i niedomagań, swojego stosunku do ruchowości i pojęcia pełnosprawności oraz ich podejście w interpretacji estetycznego arcydzieła.

Za działanie odpowiedzialna jest ekipa w postaci:

reżyseria/choregrafia: Tobiasz Sebastian Berg

dramaturgia: Tomasz Jękot

choreografia /warsztaty / asystenci: Amanda Barnaś, Justyna Masłowska, Ewelina Ściana, Paweł Zaufal

muzyka: Aśka Grochulska , Tomasz Wyszomirski

produkcja: Aleksandra Gajewska, Anna Gamrot, Filip Pawlak Jazdaa Polska! Fundacja na rzecz młodych twórców

Wspieraj ich tutaj

Teatr, który przełamuje konwencje

Kwestie inności, odmienności, nie są nowym zagadnieniem dla teatru. Poruszana w różnego rodzaju spektaklach tematyka tego, co jest normą, a co nią nie jest, co jest estetyczne, a co od estetyki odbiega, wykluczenia np. ze względu na niepełnosprawność – to coś, do czego widzowie mogą być już przyzwyczajeni. Tym razem to odmienność reprezentacji staje się punktem zapalnym tematu – niepełnosprawni aktorzy stają naprzeciw widzów i demaskują faktyczne, paternalistyczne podejście społeczeństwa do osób z niepełnosprawnościami, łamią nałożone przez nas konwencje, wyswobadzają się z nich.

Obie grupy podejmują różnorodną tematykę w swoich spektaklach, nie mówią tylko o niepełnosprawności, rola aktorów jest znacznie większa niż reprezentowanie swojego statusu. Takie działania inspirują, zmuszają do refleksji, ponownego, krytycznego spojrzenia – są niesamowicie wartościowe.

Komentuj
Magdalena Komur
Od 2016 roku opiekunka projektów crowdfundingowych w Polak Potrafi. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, prywatnie miłośniczka teatru.
Top