Jesteś tutaj
Strona główna > Nowości > Najciekawsze projekty sportowe 2016 / Bartosz Nowak

Najciekawsze projekty sportowe 2016 / Bartosz Nowak

 

Podobno dobrze jest podsumować każdy rok. Dzięki temu możemy z perspektywy spojrzeć jakie plany udało nam się zrealizować, a co niestety poszło w odstawkę i trzeba dokończyć. Podsumowanie poprzedniego roku ułatwia nam zdecydowanie planowanie następnego. Robiąc swoje postanowienia noworoczne, zobacz czego udało się dokonać naszym sportowcom na PolakPotrafi.pl w 2016 roku. Przed Wami najciekawsze, według mnie – opiekuna kategorii Sport, projekty mijającego roku.

Duma Narodu

doba

Król Wód jest tylko jeden! I to nie sum! Królem Wód jest wspaniały, niezwykły, inspirujący Aleksander Doba!

Pana Doby przedstawiać nie trzeba. Jeśli nie wiesz kim jest i co robi – nie przyznawaj się nawet i koniecznie doczytaj! Dzięki Wam pan Aleksander zdobył fundusze na 3. transatlantycką wyprawę kajakiem (https://polakpotrafi.pl/projekt/3-wyprawa-olka-doby). 824 osoby wpłacił prawie 83 tys, zł, aby ten 70letni sportowiec i podróżnik mógł dokonać rzeczy niemożliwej – przepłynąć kolejny raz Atlantyk kajakiem. Wielka szkoda, że wyprawa ta ostatecznie zakończyła się niepowodzeniem. Wiem jednak, z tajemniczych źródeł, że się nie poddaje i w tym roku szykuje ponownie coś wielkiego… Musicie wiedzieć, że pan Aleksander ma również wielu wspaniałych ludzi, którzy na co dzień pomagają mu w realizacji jego wielkich celów. Jedną z tych dobrych duszyczek jest Magda Czopik, która to, w głównej mierze, jest odpowiedzialna za tak sprawne przeprowadzenie kampanii na PolakPotrafi.pl. Cała nasza ekipa docenia dokonania Pana Aleksandra i cieszymy się niezwykle, że mogliśmy osobiście wręczyć mu nagrodę Duma Narodu, podczas Gali CrowdUp, czyli 5. Urodzin PolakPotrafi.pl, w kwietniu tego roku.

Małe wielkie miasto!

Wiecie w jakim mieście w Polsce, przypada największa kwota na mieszkańca, w zrealizowanych projektach crowdfundingowych? Raczej nie i nawet nie silcie się zgadywać, bo nie jest to ani Warszawa, ani Kraków, Poznań, czy Wrocław. Takim wskaźnikiem mogą pochwalić się mieszkańcy Sobótki (około 7000 mieszkańców), w powiecie wrocławskim. Sobótka to ewenement na skalę Polski! To właśnie tu, tylko na przestrzeni zeszłego roku, udało się zrealizować 3 duże projekty, na ponad 50 tys. zł. Nic Wam to nie mówi? A jeśli powiem, że w przeciągu prawie 6 lat (w marcu 2011 ruszył PolakPotrafi.pl) zakończyło się tylko 28 takich projektów? Robi wrażenie, prawda? Szczególne gratulacje należą się mieszkańcom tego pięknego miasteczka!

Dwa, z tych trzech sobótkowych kampanii znalazły się w kategorii Sport:

Rozwój projektu Akademii Kolarskiej Bartka Huzarskiego (https://polakpotrafi.pl/projekt/huzar-bike-academy).

Screenshot

430 osób wpłaciło ponad 62 tys. zł. O wyjątkowości tej kampanii świadczy, nie tylko miejsce realizacji, ale też szczególne zaangażowanie Michała Kwiatka Kwiatkowskiego – jednego z najlepszych polskich kolarzy szosowych (m.in. mistrz świata w wyścigu ze startu wspólnego z 2014 roku oraz drużynowy mistrz świata w jeździe na czas). Michał na swoim fanpejdżu dodał post z prośbą o wsparcie, ale też z wyzwaniem: „Proszę Was o 10 tysięcy udostępnień tego postu (do 22.02 godz. 20:00) a w zamian przekażę 10 tysięcy złotych na ten projekt.” I podziałało. To był jeden z najbardziej emocjonujących finiszów kampanii, jakie oglądałem!

Tworzymy pierwszy singletrack SULIWOODS w Masywie Ślęży (https://polakpotrafi.pl/projekt/suliwoods)

suli

Oddolna inicjatywa Bartka Szweda Szwedowskiego i Jacka Zaborskiego, której celem jest budowa ścieżek rowerowych w Masywie Ślęży. Przy tej akcji nie było wielkich akcji na facebook’u, ale pięknie zmotywowana społeczność ze świetnym celem. 695 osób wpłaciło prawie 84 tys. zł. Warto podkreślić, że projekt dotarł do zarządu firmy KROSS, która zdecydowała się go wesprzeć kwotą 25 tys. zł! Cieszy niezwykle, kiedy firmy chcą być również częścią tych fantastycznych społeczności, skupionych wokół oddolnych działań.

Ciekawostka: podobno roczny budżet Gminy Sobótka na sport to 40 tys. zł. Wy zebraliście tylko na dwa projekty w tym mieście 147 tys. W tłumie drzemie siła!

 

Siła marzeń

miłka

Miłka Raulin to człowiek, z którego powinniśmy brać przykład. Miłka z niezwykłą determinacją i wytrwałością realizuje swój projekt – zdobycie Korony Ziemi, czyli najwyższej góry na każdym kontynencie. Co więcej! Jak wszystko dobrze pójdzie, Miłka będzie najmłodszą Polką, której się to uda, ponieważ został jej już tylko (aż?) Mount Everest. Wielu z Was pomyśli pewnie „Fajnie, fajnie, ale są w kraju lepsi himalaiści od niej i lepsi też mieli u Was projekty”. Trochę w tym racji, ale musicie wziąć pod uwagę kilka faktów: Miłka nie robi tego zawodowo. Na co dzień jest przede wszystkim mamą 9-letniego Jeremiego, pracuje w korporacji jako inżynier trakcji kolejowej, a do tego od A do Z swoje wyprawy planuje i realizuje sama. Jak ona znajduje czas na dziecko, pracę, treningi, pozyskiwanie funduszy na wyprawy, liczne prelekcje? Nie mam pojęcia, ale w średniowieczu Miłka zostałaby spalona na stosie za czary.

Siła Marzeń – Korona Ziemi! Masyw Vinsona Antarktyda (https://polakpotrafi.pl/projekt/sila-marzen-korona-ziemi-masyw-vinsona-antarktyda) zakończył się 13 grudnia 2016, a już 25 grudnia Miłka stanęła na szczycie Masywu Vinsona. Było to możliwe dzięki 328 osobom, które wpłaciły 36 tys. zł. Szacun! Dla Miłki i dla Was!

 

Amerykański sen

mazan

Za ocean po marzenia, sen polskiego futbolisty! (https://polakpotrafi.pl/projekt/futbol-amerykanski-kuby) Jeden z najlepszych zawodników futbolu amerykańskiego w Europie jest Polakiem! Zaproszono go do udziału w meczu USA vs. Europa Euro-American Challenge. Kuba Mazan, bo o nim mowa, przemknął ze swoim projektem na PolakPotrafi.pl jak burza. Krótko, zwięźle i na temat – tak można podsumować kampanię, którą wsparło 287 osób na 18 tys. zł. Brawo Kuba, brawo Wy i brawo Wydarzenia Polsatu, bo to dzięki materiałowi w tym ogólnopolskim dzienniku o projekcie dowiedziało się najwięcej osób.

 

Jasną sprawą jest, że to nie wszystkie projekty sportowe 2016 roku. Te jednak wyjątkowo zapadły mi w pamięci. Każdy wyjątkowy poprzez ludzi, którzy za nimi stoją. Nie tylko pomysłodawców, ale też Wam, ludziom bez których Ci pierwsi nie mogliby osiągnąć takich sukcesów.

Nam wszystkim życzę, abyśmy w 2017 roku mogli cieszyć się jeszcze większą ilością zrealizowanych projektów i czerpać satysfakcję z tego, że możemy być ich częścią. Razem możemy naprawdę bardzo wiele!

Komentuj
Magdalena Komur
Od 2016 roku opiekunka projektów crowdfundingowych w Polak Potrafi. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, prywatnie miłośniczka teatru.
Top