Jesteś tutaj
Strona główna > Ogólne > Już ponad 2 miliony złotych wpłacone na projekty sportowe!

Już ponad 2 miliony złotych wpłacone na projekty sportowe!

Co łączy złotego medalistę olimpijskiego z Soczi Zbyszka Bródkę, Człowieka Roku National Geographic Aleksandra Dobę i  jednego z najlepszych polskich himalaistów Adama Bieleckiego? Każdy z nich finansował swoją sportową działalność poprzez PolakPotrafi.pl.

sportowcy

Skala niedofinansowania sportów w Polsce jest ogromna. Dotyczy ona szczególnie sportów nieolimpijskich i tych, wokół których jest najmniejsze medialne zainteresowanie. Czasami brak środków zakrawa o absurd – zawodnicy niektórych, najmniej popularnych dyscyplin, pomimo formalnego powołania do kadry Polski, muszą sami kupić sobie nawet dresy kadrowe! Nie mówiąc już o opłaceniu wyjazdów na najważniejsze zawody. O finansowaniu sportu w naszym kraju można powiedzieć wiele. Niestety w dużym stopniu nie będę pozytywne rzeczy.

Jest jednak jedno źródło finansowania, które zasługuje na szczególną uwagę – crowdfunding, czyli finansowanie sportu poprzez społeczność. Jaka jest skala tego zjawiska? Na PolakPotrafi.pl, czyli pierwszej i największej w Polsce platformie crowdfundingowej, fani różnych dyscyplin sfinansowali już ponad 150 projektów na kwotę 2 100 000 zł. Wśród wielu popularnych dyscyplin finansowanych w ten sposób, znajdziemy również te bardziej egzotyczne, jak: łucznictwo konne, wyścigi psich zaprzęgów, a także, znaną z przygód o Harrym Potterze… quiddich.

liczby (1)

Mechanizm funkcjonowania platform takich jak PolakPotrafi.pl jest prosty – sportowiec, który potrzebuję wsparcia finansowego, zgłasza się na do serwisu crowdfundingowego z konkretnym projektem. W większości przypadków jest to wyjazd na ważne zawody, choć finansowano w ten sposób również nowe stroje drużyny, zakup busa potrzebnego na wyjazdy, czy nowe trasy rowerowe. Projekt taki jest publikowany  serwisie na określony czas (przeważnie około 40 dni), w którym fani wpłacają pieniądze na realizację celu. W zamian za wpłaty otrzymują specjalnie przygotowane na tę okazję upominki od osoby organizującej akcję. Jeśli uda się uzbierać założoną wcześniej kwotę, sportowiec otrzymuje zebrane pieniądze. Jeśli nie osiągnie zakładanego budżetu, wpłaty wracają do wspierających.

Bródka, Doba i Bielecki, to tylko troje z naszych sportowców, którzy korzystali z pomocy PolakPotrafi.pl. Wielu z tych zawodników, czy drużyn to medaliści nie tylko Polski, ale również Europy i Świata. Do takich zaliczają się chociażby najlepsi, polscy piloci szybowców, którzy wielokrotnie zdobywali tytuły Mistrzów Europy i Świata. Dzięki wsparciu PolakPotrafi.pl Mistrzostwo Świata zdobyła również Rycerska Kadra Polski, czy Tomek Danielkiewicz – Mistrz Świata w biegach z przeszkodami (OCR).

Niektórzy ze sportowców wykorzystują swoją rozpoznawalność w danej dyscyplinie i tworzą własne projekty, które przyczyniają się do rozwoju danego sportu. Piotr Kurczab – Akademicki Mistrz Świata w kolarstwie górskim buduje trasy enduro w Srebrnej Górze. W dwóch projektach na ten cel zebrał już ponad 140 000 zł. Swój wkład miał również Michał Kwiatkowski – kolarz szosowy, Mistrz Świata w wyścigu ze startu wspólnego oraz Mistrz Świata w jeździe na czas. Popularny Kwiatek, dzięki swojemu zaangażowaniu na facebook’u, pomógł swojemu koledze z kadry – Bartkowi Huzarskiemu zebrać pieniądze na busa dla jego akademii kolarskiej i tym samym umożliwić ich udział w wielu ważnych zawodach.

Funkcjonowanie takich serwisów jak PolakPotarfi.pl można nazwać małą rewolucją w finansowaniu sportu – fani konkretnych dyscyplin i sportowców nie są już tylko biernymi obserwatorami, a ich wkład nie ogranicza się wyłącznie do kibicowania. Teraz mamy realny wpływ na sukcesy i osiągnięcia Naszych, a to daje niezwykłą satysfakcję i poczucie solidarności, ale również ogromną nadzieję na medale w przyszłości, ponieważ wszystko wskazuje na to, że crowdfunding w Polsce największe finansowe sukcesy ma dopiero przed sobą.

 

 

 

Komentuj
Magdalena Komur
Od 2016 roku opiekunka projektów crowdfundingowych w Polak Potrafi. Absolwentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, prywatnie miłośniczka teatru.
Top