Jesteś tutaj
Strona główna > Nowości > Fundacja Mam Marzenie na PolakPomaga.pl

Fundacja Mam Marzenie na PolakPomaga.pl

Fundacja Mam Marzenie to jedna z najbardziej znanych Organizacji Pożytku Publicznego w Polsce. Co ciekawe, jej działania w pewnym stopniu opierają się na finansowaniu społecznościowym. O funkcjonowaniu fundacji i jej sukcesach, a także kampanii na portalu crowdfundingu charytatywnego PolakPomaga.pl opowiedział mi Mateusz Mostowski – koordynator poznańskiego oddziału.

Powiedz mi wszystko, co powinnam wiedzieć o Fundacji Mam Marzenie.
Minęło już prawie 14 lat, odkąd z inicjatywy Piotra Piwowarczyka powstała Fundacja Mam Marzenie. Idea została zaczerpnięta ze Stanów Zjednoczonych i bazuje na Make-A-Wish Foundation. Zajmujemy się spełnianiem marzeń dzieci z chorobami zagrażającymi ich życiu. Chcemy, aby dzięki temu chociaż na chwilę zapomniały o tym, co je spotkało, a udaje się nam to dzięki społeczności, osobom prywatnym i firmom, które wspierają finansowo wybrane przez siebie marzenie. Naszą pierwszą marzycielką była Bogusia, która dzięki naszej pomocy wyjechała do Disneylandu. I tak w sumie zaczęła się cała przygoda z fundacją. Obecnie zrealizowaliśmy ponad 7 000 marzeń, mamy 16 oddziałów, ponad 200 wyjazdów zagranicznych i zaufanie ponad 14 000 rodziców dzieci.

mateusz
Mateusz z podopiecznymi Fundacji Mam Marzenie.

16 fundacyjnych oddziałów – jak Wy tym wszystkim zarządzacie?
Fundacja opiera się na działaniu w grupach i składa się wyłącznie z wolontariuszy i wolontariuszek. Nikt za swoje działania nie pobiera opłaty, nie ma u nas etatów. Strukturalnie wygląda to tak, że na samym szczycie jest Rada Programowa, której celem jest przede wszystkim dbałość o przejrzystość finansową. Następnie są Zarząd, który kontroluje zorganizowane przez nas akcje i wydarzenia oraz koordynatorzy – 16 osób w każdym województwie. Ja na przykład jestem odpowiedzialny za całą wielkopolskę.  Pomaga mi w tym około 40 osób – jednorazowo, albo stale.

Spełnianie marzeń to nie jedyne działania, jakie podejmujecie.
Tak, jako oddział poznański zainicjowaliśmy też Wielką Galę Charytatywną, która w Poznaniu odbędzie się po raz 13. Przez zbiórkę funduszy za bilety, sprzedaż ciast i gadżetów podczas imprezy, jesteśmy w stanie efektywniej pomagać. Jest to duże wydarzenie, na którym występują gwiazdy wielkiego formatu, także zagraniczne. Traktujemy to także jako podziękowanie dla naszych marzycieli, ich rodzin i darczyńców. Na ostatniej Gali udało nam się pozyskać patronat Disney Polska, a do Poznania zjechało się aż 100 wolontariuszy z całej Polski.
Staramy się także pozyskiwać współpracę ze znanymi osobami. Czasami jest to koniecznością, gdyż dzieci często marzą o tym, aby spotkać się z taką osobą. Organizujemy także ,,Kolację Marzeń”, która póki co doczekała się  3 edycji. 21 osób ze świata kina, muzyki, telewizji, czy też chociażby tańca zgodziło się poświęcić swój czas, mimo wielu zobowiązań zawodowych. Nasi podopieczni spotkali się między innymi z takimi gwiazdami, jak Małgorzata Kożuchowska, Agnieszka Dygant i Magda Gessler.

mam marzeniekolacja marzeń

A jakby ktoś chciał zostać wolontariuszem Fundacji Mam Marzenie, to co musi zrobić?
Każda osoba w fundacji zaczynała od bycia kandydatem. Każdy koordynator i ludzie z Zarządu także zaczynali od tego etapu. Najlepiej wejść na naszą stronę i pobrać ankietę zgłoszeniową. Aby ją uzupełnić, potrzeba referencji 3 osób, które znają nas najlepiej. Wypełnione dokumenty zanosimy do najbliższego oddziału. W Poznaniu spotykamy się w każdą środę, o godz. 18.30. Koordynator wówczas wprowadza nową osobę i przeprowadza szkolenia w momencie, gdy zbierze się odpowiednia liczba osób chętnych do działania.

Z jakimi marzeniami dzieci najczęściej się spotykacie? Jest takie, które szczególnie zapadło Ci w pamięć?
Oczywiście, każdy wolontariusz ma swoje perełki. Ja na przykład pamiętam Dominika, który wymarzył sobie wyjazd na mecz FC Barcelona. Zbieraliśmy środki przez 1,5 roku i w końcu się udało. Cały czas mam z nim kontakt, teraz jest już nastolatkiem. Pamiętam też inne osoby, jak na przykład Michalina, której podarowaliśmy trampolinę. Jak widać, marzenia są różne, od telewizorów, po domki na drzewie i wyjazdy do Disneylandu. Miałem okazję pojechać kiedyś z 3 dziewczynkami właśnie do Paryża. To było coś niezwykłego, bo zazwyczaj realizacja marzenia trwa kilka godzin, a tutaj mogłam obserwować reakcję aż przez 4 dni.

Spotkałeś się kiedyś z opinią, że niektórzy wolą pomagać w leczeniu dzieci, niż spełnianiu ich marzeń?
Opinie są różne i każdy może je wyrażać. Większość jest pozytywna, ale zdarzają się co jakiś czas też te niepochlebne. Teraz, kiedy jesteśmy na etapie mediów internetowych, te opinie pojawiają się częściej. Ludzie mają zarzuty, dlaczego akurat ta firma wsparła dane dziecko, dlaczego spełniamy marzenie na przykład związane z posiadaniem psa. Do wszystkich osób, które mają jakieś wątpliwości, my jako Fundacja Mam Marzenie, staramy się docierać i tłumaczyć.

Darczyńcy to bardziej pojedyncze osoby, czy większe firmy?
Ze swojego doświadczenia wiem, że rozkłada się to po równo. Marzycieli wspierają zarówno bardzo duże firmy, jak i osoby prywatne. Niektórzy mają nawet ustawione stałe zlecenia, jedni 10, inni 20, niektórzy 200 złotych.

Dosłownie przed chwilą wystartowaliście ze zbiórką na PolakPomaga.pl – mógłbyś nieco więcej powiedzieć o Joachimie i celu, na który zbieracie środki?
Jest to nasza pierwsza kampania na PolakPomaga.pl. Joachim jest z wielkopolski i wymarzył sobie bardzo ambitny cel – spotkanie z Christiano Ronaldo. Jest to podyktowane jego wielką pasją, gdyż chłopiec przed chorobą bardzo czynnie grał w piłkę, był z resztą dobrze prosperującym zawodnikiem. Choroba nieco pokrzyżowała mu plany, ale cały czas marzy, żeby w przyszłości zostać piłkarzem. Można z nim z resztą bardzo rzetelnie i dojrzale porozmawiać o piłce. Mamy nadzieję, że zbiórka przyniesie nam pożądany efekt. My, jako Fundacja Mam Marzenie, już wiele razy spełnialiśmy podobne marzenia i wszystko udawało się w 100%. Mamy przy tym wsparcie Fundacji Realu Madryt.

pomaga_mam_marzenie

Nie pozostaje mi nic innego, jak zachęcenie Was do wspierania działań Fundacji Mam Marzenie, zaczynając od wsparcia ich kampanii crowdfundingowej – marzenie Joachima!

Komentuj
Julia Brudło
Tworzy, doświadcza i odkrywa, a teraz także promuje! Świeżo upieczona absolwentka Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej, która nabyte umiejętności wykorzystuje obecnie w marketingu. Dużo podróżuje i rozmawia z lokalnymi mieszkańcami, co uświadomiło jej, jak wiele przejmujących historii w sobie kryją. Przygodę z crowdfundingiem zaczęła od praktyki, kiedy za jego pośrednictwem zebrała środki na podróż maluchem dookoła Europy. Odnajduje się w pracy z ludźmi i choć sama dużo mówi, wysłucha każdego!
Top